^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘

!V PRODEJI!
˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘

kapitola 18: Návštěva III.

26. června 2012 v 13:09 | Nelien |  *Prokletí úplňku - Odhalení
Slíbená III. část

Markus byl víc než překvapen. Markus zuřil. Trvalo mu asi deset minut, než se uklidnil a přestal na Nathaliena řvát. Nakonec se mu omluvil a ještě mu poděkoval, takže jsem se začínala cítit pořádně zmatená. Následně jsem se dozvěděla, že Nathalien byl pověřený hlídat náš dům - lépe řečeno hlídat a sledovat mě. Nejdřív mě to popudilo, ale nakonec jsem byla ráda.

Cítila jsem se o málo líp. Táta mi dovolil napít se trochu jeho whisky, což mi pomohlo se uklidnit. Máma se ještě stále neprobudila, ležela ve vedlejším pokoji a Markus k ní nechal zavolat lékaře.

Když dorazil Michael, vypadal skoro nepříčetně. Málem jsem se začala bát a musela jsem připomenout sama sobě, že je to můj bratr. V ústech mu při každém slově svítily upírské špičáky a oči mu skoro planuly.

"Dovol mi to otče!" naléhal celý rozběsněný. "Stačí mi pět mužů! Vtrhneme tam nepozorovaně a všechny je vyřídíme! Přísahám, že je všechny roztrhám na cáry!"

"Uklidni se Michaele," povzdechl si Markus unaveně. Seděl za svým stolem, Michael stál před ním a nepřestával otravovat. Byl tu i Nathalien, postával vedle otcova stolu a mlčel. Já jsem seděla stranou ve velkém měkkém křesle a všemu jen tiše naslouchala.

"Za tohle musí zaplatit!" soptil Michael. "Vylákám toho bastarda ven a vyzvu ho na souboj! Nebo je postupně vyřídím všechny, stačí mi pár mužů!"

"Sakra, Michaele!" otec prudce vstal. "To už ses úplně zbláznil?! Mysli! Nemůžeš se vydat na Antoniovo sídlo s hrstkou upírů!"

Michael zmlkl, ale já viděla, jak s ním cloumá vztek. "Zvládnul bych to," poznamenal pouze.

"Ne, nezvládnul," opáčil otec už zase klidně a znovu si sedl. "Musíme se logicky a hlavně racionálně zamyslet."

Vtom se rozrazily dveře, dovnitř vtrhl Chris a v jeho těsném závěsu Matt. Chris vypadal jako rozzuřený lev, oči mu zeleně svítily, na krku mu vystupovaly šlachy, přerývavě dýchal. Přihnal se k Nathalienovi a zničehonic ho popadl pod krkem.

"Nirtene!" zvolal překvapeně Michael.

Markus vstal, "Chrisi, co to děláš!"

"Je to celé jeho vina!" zuřil Chris a vypadal jako smyslů zbavený. Vůbec jsem ho nepoznávala. "Kde jsi byl tak dlouho?!" uhodil na Nathaliena. "Než ses uráčil dostavit, mohli ji klidně zabít!"

"Chrisi," zasáhla jsem. "Zachránil mi život!"

Chris ho však nepouštěl, jeho tělo se podivně chvělo a napínalo, zatínal zuby, vrčel, svaly se mu nadouvaly.

"Chrisi," Matt se dotkl jeho ramene. "Ovládej se nebo se transformuješ."

Chris zhluboka a trhavě oddechoval, pomalu Nathaliena pustil a odstoupil od něho stranou. Nathalien si odkašlal a upravil si límeček košile. Modré podlitiny, které mu na krku po Chrisově stisku zůstaly, se zase rychle zhojily.

Nato se ke mně Chris otočil, rychle ke mně přistoupil a prudce mě popadl do náruče. Sevřel mě ve svém hřejivém objetí a já na chvílí zapomněla úplně na všechno. Přesně po tomhle jsem toužila, právě tohle jsem potřebovala. Nic mi nemohlo pomoct víc než jeho objetí.

"Odpusť mi," šeptal mi do ucha. "Nebyl jsem tam..."

"Není co odpouštět, lásko," hladila jsem ho po vlasech, tiskla se k němu a on mě pevně objímal pažemi.

"Tak o co tady jde?" zeptal se, když mě zase pustil. Pořád mě ale držel kolem pasu a tiskl ke svému boku.

Markus ztěžka usedl na svou židli, "stalo se přesně to, čeho jsem se obával."

"Možná byste měli vědět," ozval se Matt, "že mě asi před hodinou napadli upíři. Přímo před naším domem."

Všichni jsme se na Matta udiveně otočili.

"Možná to není náhoda," dodal Matt. "Třeba to spolu nějak souvisí."

"Dostal jsi je?" zeptal se Chris.

"Jo," vzdychl Matt unaveně. "Ale zaskočili mě."

"To nás taky."

Všichni jsme se otočili ke dveřím. Objevil se tu Rick s Ewil.

"Víte o tom, že vám na chodbě leží tři omráčený upíři?" prohodil Rick jako by mimochodem a Markus se hned zamračil na Chrise.

"Nechtěli mě pustit dovnitř," pokrčil Chris omluvně rameny. "Prý jsem byl příliš rozčílený."

"Dorazili jsme co nejrychlejc to šlo," řekl Rick. "A fakt mi to začíná celý připadat jako jeden velkej vtip."

"Co se stalo?" zeptala jsem se s obavami. Ewil měla na čele velkou bouli a zaschlou krev a Rick měl úplně zkrvavené kalhoty. Navíc měl i potrhanou mikinu.

"Napad nás vlkodlak," zamračil se. "Zrovna jsme se vraceli z kina. Auto je na šrot. Skoro."

"To je jasně promyšlený útok, Markusi!" zvolal hned Michael. "Musíme uskutečnit odvetu."

"Ne," zaburácel Markus již celý naštvaný. "Žádná odveta nebude! Přesně tohle teď Zploditel očekává."

"Zploditel?" pozvedl Chris obočí. "Myslel jsem, že je za tím vším Antonius."

"Oni oba. Když jsou nyní spojenci, jejich síly a možnosti se značně zvýšily. Ale jsem si jistý, že tohle celé byl Charlesův nápad," promnul si otec čelo. "Je chytrý. Velmi chytrý... a vynalézavý. Ale mě neoklame. Dnešní útoky měly jediný účel - odvést pozornost od toho nejdůležitějšího."

Zamrazilo mě, tušila jsem, co řekne.

"Od únosu Julian."

Chris zatnul pěsti, odstoupil ode mě stranou a zničehonic vší silou praštil do zdi. Sesypala se omítka, jeho pěst probořila pěknou díru.

"Proč?" zavrčel vztekle. "Proč právě ona?!"

"Protože je má dcera," řekl Markus tiše. "Věděl jsem, že ji nedokážu udržet v bezpečí navěky. Nakonec se o ní Charles musel dozvědět."

"Takže ten šmejd chtěl jenom zamaskovat svůj plán?" zíral Rick. "Proto mě a Matta napadli?"

"Ano. Dobře věděl, že se z toho dostanete. Musel by poslat mnohem větší síly, aby vás vyřídil. Podcenil Ochránce a nyní už to ví. Myslím, že kuje úplně nový plán. A ten nějak souvisí s Julian."

Na prázdno jsem polkla. Vzpomněla jsem si na náš dnešní rozhovor s Michaelem. Ráno jsem jeho slova ještě brala na lehkou váhu, myslela jsem, že jsem v bezpečí, že Michael pouze přehání.

Teď už vím, že nepřeháněl. V bezpečí nejsem ani náhodou.
 

27 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (138)
Zobrazit starší komentáře

101 KevinAlbug KevinAlbug | E-mail | Web | 6. května 2018 v 9:18 | Reagovat

The Upside to Accessories Military Weapons 3d Models  

The model isn't the last one, there could be bugs in the code, the animations might require some adjustments and more. If you goes wrong, all that you have to do is go extremely popular computer model, refine the plan, and repeat the practice. The exact same model in 47-percent scale created by Uberti retails for only around $650 and can be purchased just about any moment.

The Foolproof Accessories Military Weapons 3d Models Strategy

The model isn't the last one, there could be bugs in the code, the animations might require some adjustments and more. If something goes wrong, all which you can spare to do is back again to in the computer model, refine the plan, and repeat the practice. This also model in 47-percent scale created by Uberti retails for only around $650 and can be purchased just about any fine evening.

The Chronicles of Accessories Military Weapons 3d Models  

Through our buying guidelines and in depth reviews of some of the greatest AR lower receivers, you're now prepared to obtain a decrease receiver that's good enough! A reduce receiver functions as a base for your custom made AR 15 build. It's required to think through things first before you get a new lower receiver. Since the decrease receiver is going to be subjected to distinct forms of wearing and abuse, it's only natural that the polymer has to be tough. Billet lower receivers are inclined to be on the costly side since it is time-intensive and plenty of material is wasted during the carving. Through our buying guidelines likewise depth reviews of from the the greatest AR lower receivers, you're now in order to obtain a decrease receiver that's good enough! A reduce receiver functions to be a base for your professionally made AR 15 build. It's required to think through things first before you a new lower machine. Since the decrease receiver certainly to be subjected to distinct forms of wearing and abuse, it's only natural that the polymer has to be very tough. Billet lower receivers are inclined to be on the costly side since it is time-intensive and plenty of material is wasted during the carving.

Life, Death, and Accessories Military Weapons 3d Models  

Becoming quick on the Twitter finger with the appropriate message at the correct time from the suitable person has the ability to save the day. Only a few master miniature makers have ever been in a position to earn a living that. As a consequence, it is still even more vital to use the most suitable talent when required.

Ok, I Think I Understand Accessories Military Weapons 3d Models, Now Tell Me About Accessories Military Weapons 3d Models!  

Accessories like the gunstock to improve to elevate the VR experience to a new level by giving genuine feeling of holding the weapon, as well whilst it makes it much for you to aim which is always a great thing. Aluminum is a favorite for being durable yet lightweight at the identical moment. The forged aluminum has become the commonest kind of aluminum metal for lower receivers. It is a Mil-Spec material, and ought to makes it perfect for weapon manufacturing.

The Accessories Military Weapons 3d Models Chronicles

In regard to hardware, there can be a few intriguing VR weapons developments. Past the price tag, Jordanian medical infrastructure isn't equipped to together with the complexity or sheer number of patients who've been pouring into its hospitals during the last six decades of conflict by the other side of the border. In addition, it encompasses the full enterprise, not simply a particular procedure or function.

Accessories Military Weapons 3d Models - the Conspiracy

The report discusses issues the same as the ability to circumvent criminal history checks by printing guns at home, printing counterfeit parts like for airplanes for the exact purpose of sabotage, and it is likely that printing harmful chemicals like cocaine or ricin would like. Moreover, commercial websites which host 3D designs include started to take down models pertaining to weaponry. This info is fed to a computer which employs a software named Meshlab to process this info. From a teleological viewpoint, restricting access to certain information like 3D models for weapons may produce a generally positive outcome. Networking is just a crucial tool in any toy collecting. Others services need to know more about the concept too.

Training in VR format may give the essential expertise in combat events. Therefore, it is critical that procurement professionals are alert to the newest terminology and digital modes. Supply chain professionals can be overwhelmed by the ever-increasing amount of information and information they have to manage, and for that reason must take into consideration their own actions and decisions.

If you are a video game designer and you don’t want to waste hundreds of hours modeling then you might consider purchasing 3d models.

Of course, you will be hunting the cheapest market with best quality because games demand many 3d models in order to start level making, for that we advise you to obtain 3dcgstore marketplace.
You can also contact their support team and tell them the assets that you require, they will provide it in no time with suprising price.

You can even ask for sounds, animation, rigging, and specification for example low poly and usable on game engines such as unreal engine and so on, with an excellent price you will find amazingly detailed 3d models .

You can get the 3d models even for cheaper price cause if pay out with account funds you will get 3% discount if you review or share the products you will get even more discounts discounts.

In 3dcgstore marketplace, loyal customers will receive VIP gifts that worth a lot of money for free.

If you liked a game character and want to use it in game design but you couldn’t find it anywhere nor design it by your self then you should check 3dcgstore marketplace, they have designers who spend most of their time designing top favorite game characters.

If you actually are a professional 3d designer and you should think of making cash online  then you'll definitely be looking for that highest commission marketplace, 3dcgstore considered the highest commission provider, over 80% return for every product you sell, additionally you will have own personal page and store within the site.

102 levitra rezeptfrei deutschland levitra rezeptfrei deutschland | E-mail | Web | 7. května 2018 v 14:21 | Reagovat

Wow, nice YouTube video about how to set up virtual directory, I totally got it. Thanks keep it up.

103 vardenafil 20mg vardenafil 20mg | E-mail | Web | 7. května 2018 v 15:27 | Reagovat

Hi every one, here every person is sharing these familiarity, thus it’s pleasant to read this webpage, and I used to visit this web site all the time.

104 levitra online levitra online | E-mail | Web | 7. května 2018 v 17:03 | Reagovat

Hello, after reading this awesome post i am too happy to share my know-how here with friends.

105 generic levitra generic levitra | E-mail | Web | 7. května 2018 v 19:21 | Reagovat

Hi colleagues, how is everything, and what you would like to say regarding this paragraph, in my view its actually amazing in support of me.

106 levitra prices levitra prices | E-mail | Web | 7. května 2018 v 19:40 | Reagovat

This web site gives pleasant quality YouTube videos; I always download the dance contest show video lessons from this web site.

107 levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg bayer prezzo | E-mail | Web | 7. května 2018 v 20:19 | Reagovat

What a lovely story! The tale in this YouTube video that is posted here is really a good one with having nice picture feature.

108 levitra 20mg levitra 20mg | E-mail | Web | 7. května 2018 v 20:38 | Reagovat

I all the time download a full show in parts, that’s always existing at YouTube, because my net connection is awfully slow and YouTube fulfils my wishes.

109 vardenafil 20mg vardenafil 20mg | E-mail | Web | 7. května 2018 v 21:56 | Reagovat

What a nice YouTube video it is! Awesome, I loved it, and I am sharing this YouTube video with all my mates.

110 levitra 20mg levitra 20mg | E-mail | Web | 7. května 2018 v 22:14 | Reagovat

Why YouTube videos are shared everywhere? I think one motive is that these are trouble-free to obtain embed code and paste that script somewhere you want.

111 levitra rezeptfrei deutschland levitra rezeptfrei deutschland | E-mail | Web | 7. května 2018 v 22:31 | Reagovat

If you desire to increase your knowledge only keep visiting this web page and be updated with the latest information posted here.

112 buy levitra buy levitra | E-mail | Web | 8. května 2018 v 0:04 | Reagovat

Thanks in favor of sharing such a good idea, piece of writing is fastidious, thats why i have read it entirely

113 levitra prices levitra prices | E-mail | Web | 8. května 2018 v 0:24 | Reagovat

It’s going to be ending of mine day, but before finish I am reading this fantastic article to improve my experience.

114 levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo | E-mail | Web | 8. května 2018 v 2:49 | Reagovat

Why YouTube video clips are shared everywhere? I think one reason is that these are simple to obtain embed script and paste that code anyplace you wish for.

115 levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo | E-mail | Web | 8. května 2018 v 5:08 | Reagovat

In fact programming is nothing however it’s a logic, if you get handle on it afterward you are the master else nil.

116 levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg bayer prezzo | E-mail | Web | 8. května 2018 v 5:44 | Reagovat

Wow! this cartoon type YouTube video I have seen when I was in primary level and at the moment I am in university and watching that over again at this time.

117 buy levitra buy levitra | E-mail | Web | 8. května 2018 v 10:31 | Reagovat

I am eager of learning Flash, is there any post associated to Flash, if yes, then please post it, thanks.

118 levitra generic levitra generic | E-mail | Web | 8. května 2018 v 13:10 | Reagovat

These are really awesome YouTube videos, its my fortune to go to see this website and finding such cool YouTube movies.

119 levitra prices levitra prices | E-mail | Web | 8. května 2018 v 14:12 | Reagovat

On every weekend, we all mates jointly used to watch show, as enjoyment is also essential in life.

120 levitra prices levitra prices | E-mail | Web | 8. května 2018 v 15:43 | Reagovat

Some viewers are keen to watch comic video clips, except I like to watch terrible movies on YouTube.

121 levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg bayer prezzo | E-mail | Web | 8. května 2018 v 17:23 | Reagovat

What's up, it's understandable paragraph along with this YouTube video; I can’t imagine that one can not understand this simple article having with video demonstration.

122 levitra 20 mg levitra 20 mg | E-mail | Web | 8. května 2018 v 18:07 | Reagovat

All right, you are right friend, on a regular basis updating web site is truly essential for SEO. Pleasant argument keeps it up.

123 buy levitra buy levitra | E-mail | Web | 8. května 2018 v 18:50 | Reagovat

Very soon this web page will be famous among all blogging users, due to it's good articles or reviews

124 levitra prices levitra prices | E-mail | Web | 8. května 2018 v 20:17 | Reagovat

What's up to every one, because I am genuinely keen of reading this webpage’s post to be updated daily. It consists of nice data.

125 levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo | E-mail | Web | 9. května 2018 v 2:12 | Reagovat

What a lovely story! The story in this YouTube video that is posted at this time is actually a pleasant one with having fastidious picture quality.

126 generic levitra generic levitra | E-mail | Web | 9. května 2018 v 2:43 | Reagovat

If you would like to increase your familiarity just keep visiting this web site and be updated with the most recent gossip posted here.

127 levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo | E-mail | Web | 9. května 2018 v 3:42 | Reagovat

I read this paragraph fully regarding the resemblance of most recent and preceding technologies, it's remarkable article.

128 buy levitra buy levitra | E-mail | Web | 9. května 2018 v 5:07 | Reagovat

It’s impressive that you are getting ideas from this paragraph as well as from our argument made at this place.

129 levitra generic levitra generic | E-mail | Web | 9. května 2018 v 5:43 | Reagovat

What a good YouTube video it is! Remarkable, I loved it, and I am sharing this YouTube record with all my mates.

130 levitra prices levitra prices | E-mail | Web | 9. května 2018 v 6:17 | Reagovat

This blog is containing a nice information of funny YouTube movies, I loved it a lot.

131 vardenafil 20mg vardenafil 20mg | E-mail | Web | 9. května 2018 v 7:29 | Reagovat

In fact no matter if someone doesn’t be aware of after that its up to other viewers that they will help, so here it takes place.

132 vardenafil 20mg vardenafil 20mg | E-mail | Web | 9. května 2018 v 8:26 | Reagovat

Hello all, here every one is sharing these kinds of know-how, so it’s nice to read this blog, and I used to pay a quick visit this blog daily.

133 fanniefr4 fanniefr4 | E-mail | Web | Včera v 2:49 | Reagovat

Check my recent engagement
http://interracial.dating.xblog.in/?post.felicia
  friendship dating free milfs hookup most popular dating sites free abusive teens meet senior singles free

134 bakuninaven bakuninaven | E-mail | Web | Včera v 5:46 | Reagovat

<img src="http://partnerkalab.ru/wp-content/uploads/2017/12/Kryptex_mayning-520x245.jpg">

<b>Кryptex</b> — абсолютно бесплатная программа, позволяющая заработать криптовалюту.
Данная программа отличается от большинства сервисов для майнинга!

Во-первых, она бесплатная, и это не сервис для клауд-майнинга поскольку здесь многое зависит от мощности компьютера, чем выше производительность компьютера — тем больше можно заработать, а если подключить ферму, то доход будет очень серьёзный.
Во-вторых, разработчики предусмотрели вывод денег множеством способов и даже на прямую на банковскую карточку. Среди прочего есть достаточно привычные: Qiwi, Яндекс деньги и Paypal, вывод минималки 50 рублей.

<b>Воспользоваться сервисом очень просто:</b>

1. нужно скачать приложение;
2. <a href=http://bidfx.ru/www.kryptex.org>зарегистрироваться</a>
3. включить программу;
4. получать выплаты.

Таким образом минимально можно заработать 1500 рублей, получать выплаты при этом можно в биткоинах, рублях, тенге или гривнах.
Более подробно как настроить Кryptex, и повысить свою прибыль  <a href=http://bidfx.ru/kryptex>читайте тут</a>

135 avaok18 avaok18 | E-mail | Web | Včera v 9:07 | Reagovat

Gay porn site  
http://blackgay.net.erolove.in/?info-levi
  meet gay people gay nz gay lover gay.com chat chat room gay

136 ameliaso60 ameliaso60 | E-mail | Web | Včera v 13:04 | Reagovat

My up to date trap outline:
http://doreen.projects.telrock.org

137 brandiece3 brandiece3 | E-mail | Web | Včera v 22:49 | Reagovat

Further domestic bellhop after project:
http://patrica.web1.telrock.net

138 RobertCrume RobertCrume | E-mail | Dnes v 3:51 | Reagovat

This is your chance to become a millionaire in 2018. Only 100% insider information on ICO: http://top-5-ico.ml/?p=47332

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama