^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘

!V PRODEJI!
˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘^˘

O LA a kritice...

26. října 2010 v 18:57 | Nelien |  O mně
Byla jsem už několika z vás požádána, abych napsala něco víc o své škole. Myslím, že tento článek se bude hodit hlavně vám, kdo se chcete psaní věnovat po celý život a sníte o kariéře spisovatele. Obecné informace o škole si můžete přečíst na stránkách lit-akad.cz. Já vám povím nejen své dojmy, ale také pocity z toho, zda se u mě od nástupu na školu něco změnilo.Tak v první řadě je dobré vědět, že Literární akademie Josefa Škvoreckého je soukromá škola, a školné není zrovna nejlevnější záležitost. Ale dá se to. Přiznám se, že jsem z nástupu byla hodně nervózní a bála jsem se. Nakonec ale všechno dopadlo dobře a já jsem relativně spokojená. LA je zaměřená na studium literatury a od toho se také odvíjejí jednotlivé přednášky. Stěžejními předměty jsou ale Tvůrčí psaní a Angličtina. Ostatně kvůli psaní přece na tuhle školu chceme jít, ne?

O vyučujících si můžete přečíst víc na stránkách školy, něco více bych vám ale řekla právě o předmětech, které se teď učím v prvním semestru. V Kulturní antropologii probíráme hebrejskou bibli, něco málo z mytologie, kulturu a čeká nás například peklo, otázka smrti atd.. Úvod do literární vědy je zaměřený na rozbor díla (právě pitváme Márinku), Evropská literatura se překvapivě zabývá evropskou literaturou, v Úvodu do dějin umění probíráme obrazy a sochy a učíme se rozeznávat různé prvky… já bych se ale chtěla zaměřit na ten nejdůležitější předmět: Tvůrčí psaní.

Zapsala jsem se ke skvělé paní spisovatelce Daniele Fisherové a jsem za to moc ráda.
Její semináře mi hodně dávají a každé pondělí odcházím s pocitem, že jsem se zase dozvěděla něco nového, co mě obohacuje. Když jsem na tuhle školu šla, věděla jsem, že se mám ještě hodně co učit, ale až teď mi dochází, kolik toho je.

Nejvíce mi ale pomohla právě přednáška, kterou jsme měli včera. Paní Fisherová nám vyprávěla o úspěchu a neúspěchu, o slávě a kritice… bylo to úžasný a já pochopila jednu velmi důležitou věc - umění se nedá posoudit. Nemá žádný žebříček hodnot, všechno je to pouze o názoru druhých lidí, o osobním vkusu. Někomu se líbí tohle a někomu zase támhleto… Kdo určuje co je dobré a co ne? Paní Fisherová nám uvedla spoustu příkladů, podle mě je jeden z nejlepších výpověď L. N. Tolstoje, který řekl - ne doslova - o tvorbě a postavách W. Shakespeara, že je to celé jedna velká blbost.

Každý má prostě jiný názor. Samozřejmě něco jiného je, když vám zkušený člověk svého oboru vytkne něco, co se týká formy nebo stylistiky atp. Každý by si měl nechat poradit a zjistit, co dělá špatně.

Myslím, že tahle skutečnost by mohla pomoct nám všem začínajícím autorům. Až vám zase někdy někdo řekne/napíše, že vaše psaní je hrůza a měli byste s tím seknout, mávněte nad tím rukou. Někomu jinému se to bude naopak líbit. Tak to prostě je. A literární kritici? Ti byli a budou a kritizovat nepřestanou, je to přece jejich práce. Navíc tu mám jeden takový krásný citát:

"Kdo to umí, dělá to. Kdo to neumí, učí to. Kdo to neumí ani učit, kritizuje to."

I na mě dnes padl splín, když jsem si přečetla nějaké recenze na Křišťály moci, nebo nějaký ten ošklivý komentář na cizích stránkách. Ale co s tím nadělám? Tak to prostě je. Dřív bych z toho měla nejspíš depresi a říkala bych si, jestli to nemám celé rovnou zabalit. Ale po včerejšku… došlo mi, že není důvod se trápit. Vždyť prodávanost mám skvělou a snad denně mi chodí spooousta vašich krásných vzkazů, ve kterých jste z Křišťálů nadšení a já jsem potom nadšená z vás a mám radost. Děkuju vám za to.

Samozřejmě moc dobře vím, že se mám ještě hodně co učit a hodně co vylepšovat a upřímně - těším se na to. Vždyť člověk se přeci učí a vyvíjí stále, po celý svůj život. Myslím a doufám, že jednou budu schopná napsat kvalitní román, který si s chutí přečte i ten náročnější a zkušenější čtenář.

A tady je ještě pár citátů, které bychom si měli vzít k srdci:

Je-li na obraze skvrna nebo díra, hlupák ji zpozoruje hned. Přednosti vidí jen znalec. Adam Mickiewicz.

Ze všech soudců je nejshovívavější znalec. Fridrich Schiller

Kritik je jako eunuch v harému. Může se dívat, může posuzovat použité techniky, sám však nic podobného nesvede. Uvádí Oldřich Šuleř

Sibelius říkával, že je mnoho soch skladatelů, ale v žádném evropském městě nestojí pomník hudebního kritika.

Schopný autor tvoří, neschopný použuje. G. B. Shaw (moje oblíbené :) )

Jsou výtky, které znamenají hold, a chvály, které jsou utrháním na cti. Rochefoucauld


A tady jsem pro vás našla i onen slavný výrok mistra Tolstoje:

"Shakespeare je dramatik pouze druhého řádu a jeho schopnost stvořit dramatickou figuru je prakticky nulová"

A ještě:

"Dostojevský je bezvýznamný pisálek, na kterého příští generace jistě zapomene."
Lev Nikolajevič Tolstoj
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ajvi Ajvi | E-mail | Web | 26. října 2010 v 19:30 | Reagovat

:)
No... já myslím, že není tak těžký poznat, kdo tě kritizuje, aby ti poradil a pomohl a kdo se snaží ti srazit sebevědomí a otrávit život. Ti první jsou k nezaplacení a na ty druhé se patří vysrat...:)
Jinak, jsem ráda, že se ti na škole líbí a těším se na další tvoje povídky...:)

2 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 26. října 2010 v 19:43 | Reagovat

Uznávám, že Tolstoj jako dokonalý mistr románu se trochu sekl ve svých hodnoceních Shakespeara i Dostojevského, ale co, každá generace oceňuje něco jiného. Dostojevskij byl svou tvorbou víc buřič než klasik a Tolstoj mu nejspíš právě proto nemohl přijít na jméno. Paradoxně oba mají dokonalou psychologii postav, i když každý po svém :D
Dovolila bych si nesouhlasit s tím, že kritik je nutně špatný umělec, častokrát to může být člověk v umění zběhlý a dobrý, jenom prostě vidí věci po svém a jinak, dejme tomu v malířství se všechny generace kritizovaly navzájem a dneska je uznáváme a obdivujeme všechny. Umění je subjektivní a právě v tom je jeho největší krása. Že si každý najde právě to "svoje" umění, které je mu blízké a to ostatní odsoudí nebo aspoň zkritizuje. V dnešním přehršelém světě je problém přijít s něčím, co by ještě nikdo před námi nevymyslel a o to hezčí je snažit se pořád dokola uspět.
Jestli ti moje recenze zkazila náladu, je mi to líto. Vždycky se snažím kritizovat co nejobjektivněji, pravda ne vždycky se mi to povede. Ale kritice se chci věnovat i na VŠ, takže předpokládám, že se o ní ještě hodně naučím. Těším se, až napíšeš nějaký ten bestseller a já ti budu moct dát 100% :D
Tak hodně úspěchů na škole a spoustu úspěchů do budoucna.

3 Selin Selin | 26. října 2010 v 21:23 | Reagovat

Ohledně školy mám fakt radost, že ti něco dává. Což je důležitý. Protože kdyby jsi cítila, že ti nedává nic a že jsi tam zbytečně, tak by jsi promarnila měsíce a peníze. Ale je dobře, že to tak není :-) Mám radost, že se ti tam i líbí!:-)
Ohledně té kritiky jsi to napsala hezky! Je vidět, že jsi to napsala od srdce! A máš ve všem pravdu. Kritici se vždyky snaží najít něco špatnýho. Vím to sama, protože náš učitel se tím živí a prostě neumí pochválit. Jen kritizuje. A ke všemu každý má svůj vkus a styl. A na základě toho, taky pak ta kritika vzniká! Ale ať ti buou kritici říkat cokoliv, tak já ti říkám narovinu, že Křišťály jsou úžasný dílo. Ten den kdy jsi mi o něm řekla, tak jsem vejrala. Protože mě ten tvůj nápad opravdu fascinoval. Věřím, že to s Křišťálama dotáhneš daleko. Protože toto dílo na to má! Má svý kouzlo, vášeň, temno, napětí...někdo by řekl klasické náměty, ale náměty bez kterých by toto dílo nemohlo být tak skvělé! A přeju ti, aby prodávanost byla minimálně stejně vysoká!!!! :-) A upřímně vůbec neuškodí, kdyby byla ještě větší :-D

4 Denaille nebo Estel...vyber si :p Denaille nebo Estel...vyber si :p | Web | 26. října 2010 v 22:00 | Reagovat

Já jsem jedna z těch lidí, kteří čtou cokoliv a líbí se jim všechno. :D Podle mě má každý autor nějakou myšlenku, názor nebo příběh, který chce někomu sdělit a třebaže to není zrovna stylisticky a gramaticky správně, je našim úkolem tu myšlenku objevit nebo si z knihy vyvodit vlastní závěry, které vyplynou z kontextu celé knihy. Jak jsi to napsala. Umění se nedá posoudit.
Teprve teď jsem se dostala k tvým knihám - Poselství jednorožců... je to příběh spíš pro děti, fantasy už mě moc nebere, tak do toho nejsem tak zažrená jako dřív. Ale jdou tam krásně vidět tvoje postoje k některým věcem. Snad nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že ses snažila vyjádřit takový správný postoj k přírodě a ke zvířatům. Jelikož tenhle blog navštěvuju už nějakou dobu a tak trochu tě znám, tak nebylo těžké tam ty myšlenky objevit. Ale myslím, že ti menší si z toho dokáží vzít nějaké ponaučení a nějakým způsobem je ta kniha ovlivní. Stejně jako mě dřív ovlivňovali všechny fantasy knihy.
Literární škola by nejspíš nebyla nic pro mě... krom toho, dostala ses dost daleko a z těch lidí (o kterých vím, že píší), máš nejblíž k tomu, abys napsala nějaký bestseller. Držím palce. :)

5 Nel-ly Nel-ly | Web | 27. října 2010 v 22:29 | Reagovat

O téhle škole jsem slyšela, vypadá to zajímavě a přednášky určti budou zajímavější než Mikro a makroekonomie, agrární sektory, politologie atd... ale nikdy mě nenapadlo nic jiného, než ekonomika. Nemám v sebe tu důvěru, ale ty se určitě uchytíš - vlastně, uchycená už si dávno :D
Ale zajímalo by mě, kdo všechno tam studoval? Jestli někdo, koho bych mohla znát? I když z českých nynějšíh spisovatelů skoro nikoho neznám, třeba spíš překladatelé nebo tak? :)

určitě držím palce a ze kritiky si nic nedělej... neexistuje dobrá spisovatelka, která by neměla své kritky, to by jinak nebyla dobrá /Shakeaspeare s Tolstojem by mohli vyprávět :D/

6 Redy Redy | Web | 28. října 2010 v 14:47 | Reagovat

Jsem moc ráda, že jsi napsala tenhle článek.
Stejně tak, jako každá jiná zmínka o tvé práci, tvých úspěších i problémech, mě tohle zase poposunulo o kousek dál.  
Na tobě vidím, že to prostě jde, když člověk následuje své sny a nenechá se odradit prvním neúspěchem.
Jsem ráda, že se ti na škole líbí.
Tak ať se daří...:)

7 Jasmína Jasmína | Web | 29. října 2010 v 13:12 | Reagovat

ahoj. Můžu se prosím zeptat, kolik je školné? Na jejich stránkách to nějak nemůžu najít. Díky

8 Verča Verča | E-mail | 30. října 2010 v 11:27 | Reagovat

Moc hezky jsi to napsala, Neli. Kritici mají v popisu práce kritizovat, takže jim to nikdo nemůže vyčítat. Navíc, ačkoliv není kritika něčím příjemným, může taky dost pomoct. Co ale opravdu nesnáším jsou lidi, kteří hodně kritizují a i když jejich kriika může být mnohdy přínosná, tak nějak ztrácí na významu, když oni sami kritiku na své vlastní díla neumí příjmout. Teda alespoň já to tak vnímám.

9 misha misha | 30. října 2010 v 14:58 | Reagovat

paní Fisherová to vystihla přesně..umění se nedá soudit, na to má každý svůj specifický názor a jde o subjektivní pocit..a to si uvědom, pokaždý, když..no prostě pořád!!! jinak mám opravdu velkou radost, že jsi na škole víceméně spokojená a že se nenaplnily ty tvoje nejčernější myšlenky!! :-) doufam, že tam budeš spokojená i nadále :-)

10 Keira Keira | 31. října 2010 v 12:44 | Reagovat

Hezky řečeno. A dobrý názor. Naprosto s tebou souhlasím a ti, co kritizují, by si nejdřív měli zamést před svím prahem.
Dobře, že se ti na škole líbí =)
tohle jsem našla a rozčílilo mě to. Tebe ne?
http://www.daemon.cz/recenze/detail/1067/poselstvi-jednorozcu-1

11 mardom mardom | 4. listopadu 2010 v 15:48 | Reagovat

Chodím tady už delší dobu a až na vyjímky se mi tvé povídky líbí. Proto jsem si celkem ochotně půjčila v knihovně Poselství (já knihy z důvodu místa nekupuju, to už musí být kniha, co mě opravdu dostane). Bohužel, tvá kniha mě nedostala, ani jsem ji nedokázala dočíst a to jsem čtenář, který čte široké spektrum knih - i těžkých. Holt byla to kniha, která se ke mně nehodila. A tím nechci říct, že neumíš psát. Jsem zvědavá na Křišťály, jak zaujmou ty, neboť jestli vycházíš z toho, co jsi nám tu kdysi dala na ochutnávku a pak jsi to stáhla, tak to se mi líbilo. Uvidíme.

12 Amálka Amálka | 27. listopadu 2010 v 16:07 | Reagovat

Zajímavej článek, Nel.
Už dlouho jsem tu nebyla, nevím proč, poslední dobou jsem nějak přepovídkovaná :). Však až mě to zase chytne, alspoň budu mít, co číst.
Každopádně jsem fakt ráda, že se ti na škole líbí, protože tohle je nejspíš něco přesně pro tebe. Líbí se mi tvůj názor na kritiku i citáty. A taky to, že umění se nedá posoudit... je to pravda. :)
A ještě něco-koukám, že máš ráda Supernatural-jo, holka, máš vkus :) (teda...líbí se mi tvůj vkus, protože každýmu se líbí něco jinýho, a i seriály jsou vlastně umění a to se nedá posoudit... :D :D :D :D).
No tak se měj krásně ;)

13 Uran Uran | 8. prosince 2010 v 20:07 | Reagovat

Já bych tu kritiku teda tak nezavrhoval. Např. pro mě je kritika lepší než pochvala, ukazuje mi v čem dělám chyby a pomůže mi se zlepšit. Pokud ti moje recenze zkazila náladu (jistý L. Dvořák)tak je mi to líto. Nicméně já tě nikdy nezavrhoval a tuším, že jednou budeme všichni překvapeni nějakým tvým dílem.

14 Uran Uran | 8. prosince 2010 v 20:19 | Reagovat

Ještě jsem zapomněl na jednu věc. O té škole jsem kdysi uvažoval, je to určitě lepší, než když píšeš jako samouk. Jenže nevím jestli by mi to k něčemu bylo ani jestli na to mám. Proto bych chtěl mít psaní spíše jako koníček a normálně pracoval. Zajímalo by mě jaké je pak uplatnění až člověk dostuduje. To se může živit jenom psaním? Já teda nevím, jestli tady u nás v Česku je to vůbec možné. Když poslouchám některé jiné č. autory fantasy, tak slyším, jak se musí otáčet- psát pro int. weby, přispívat do časopisů a novin, aby se uživili atd. Je možné jenom psát a nedělat nic jiného? Myslím si že ne, vždycky to člověk musí skloubit aspoň s nějakou menší prací. Kromě toho, když dostuduješ budeš moct pracovat v nějaké redakci, nakladatelství nebo tak něco ne?

15 odkazy odkazy | Web | 5. září 2011 v 12:09 | Reagovat

Ahoj, máš velmi zajímavý blog, ale proč píšu. Ráda bych tě chtěla upozornit na nový projekt: „Katalog blogů“, který má za úkol sepsat blogy na blog.cz, roztřídit je do kategorií a tím usnadnit hledání blogerů se stejným  zájmem či podobnou funkcí blogu. Doufám, že budeš souhlasit s tím, že tam jsi i ty a to v kategorii Literární tvorba. Zatím se to teprve rozjíždí.

16 SHinata SHinata | 18. prosince 2011 v 10:13 | Reagovat

Krásný článek. :D
I já se snažím hodně psát a vymýšlet si svůj vlastní příběh. Ty jsi mi tímhle článkem dala úžasnou naději, že i já třeba budu někdy umět napsat něco hezkýho, co si ostatní rádi koupí. ;)
P.S. Jinak máš opravdu úžasné knížky, Poselství jednorožců je asi to nejlepší co jsem kdy četla, ae těším se i na dokončení Křišťálů moci. Jsi opravdu skvělá spisovatelka. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama